Pages

17 Haziran 2009 Çarşamba

Tatil zamanı,Bebeklerle tatile çıkmak

En sevdiğim mevsim yaz,geldi sonunda :)
Yaz,demek,su demek,deniz demek,kum demek,güneş demek,karpuz demek(benim için:)),TATIL zamanı demek.

Tatile gitme imkanınız varsa,e birde bebek veya bebeklerinize varsa dikkat etmemiz gereken bazı konular var.

Internette bu yazıya rastladım,ve önemli bilgiler içerdiği için ekliyorum.
Uzun ama okumanızı tavsiye ederim.

YAZ TATİLİNDE BAZI PÜF NOKTALARI

Yılın en güzel mevsimi olan yaz aylarında zamanı keyifli geçirmek için çocuklarımızla birlikte çıkacağınız tatilde vereceğimiz önemli püf noktalarına dikkat etmek elbetteki fayda sağlayacaktır. Yaz mevsiminde güneş ve denizden faydalanmak çocuklar için vazgeçilmezdir. Geçireceğiniz sıcak günlerde çocuklarımızın sağlığı için, dikkat edilmesi gereken noktalara kısaca değinmek istiyorum…

UV ışınları yaz aylarında özellikle gün ortasında en güçlü seviyeye ulaşır. O nedenle saat 10:00 ile 16:00 arasında çocukların güneşte kalması önlenmelidir.

Güneşteyken siperlikli bir şapka ve tişört giymelerini, büyük çocukların güneş gözlüğü takması sağlanmalıdır. Güneşe çıkmadan önce uygun bir güneşten koruma ürünü sürülmesi fayda sağlamaktadır. Çocukların sabah saat 10:00’a kadar ve öğleden sonra 16:00’dan sonra güneşten yararlanmaları uygundur. Güneş yanığında ilk yardım olarak çocuğunuza soğuk su ile duş aldırın, yanık bölgelerinin üzerine soğuk kompres uygulayın, yanık cildin üzerine ağrı giderici içeren merhem, uygun kremler ve doktorunuzun önerdiği dozda ağrın kesici, ateş düşürücü ilaç kullanın. Yanık iyileşene kadar çocuğunuzu güneşten uzak tutun ve bol su içirin. Güneş çarpmasında öncelikle ateş, titreme, bulantı, kusma, dalgınlık gibi ön belirtiler vardır. Sıvı - tuz kaybını gidermek ve tedavi için bir sağlık kuruluşundan yardım istemek daha doğru olur.

Havuzda oynamak tüm çocukların hoşuna gider. Ancak çocuk havuzları temiz olmadığı için, özellikle küçük çocuklar denizde yüzmelidir. Altı aydan küçük bebekler aşıları tam olmadığı için denize de sokulmamalıdır. Çocuğun su yutması önlenmelidir. Devamlı suya dalıp su yutan çocuklarda, özellikle klorlu havuz suları, su ve klor zehirlenmesine yol açabilir. Ateş, kusma ve ishal görülebilir. Bu durumda acil sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. Çocuklar mutlaka göz önünde bulunmalı, havuz ve denizde şakalaşmak, açılmak engellenmelidir. Bilhassa kız çocuklarının mayosuz olarak kumun zerinde oturmaları engellenmelidir; yaşları küçük olsa bile bu olay genital mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Yazın barsak enfeksiyonları ve besin zehirlenmeleri de çocukları tehdit eder. Kirlenmiş su ve yiyeceklerle, bozuk gıdaların tüketimine çok dikkat edilmelidir. Çocukların kirli ellerle beslenmeleri, yıkanmamış meyve bilinmeyen gıdaları tüketmeleri engellenmelidir. Barsak enfeksiyonları ve besin zehirlenmeleri kendini ateş, kusma, ishal ve karın ağrısı belli eder. Böyle durumlarda çocuğa bol sıvı verilmeli, ishal diyeti uygulanmalı, kusma ve ishal şiddetliyse altta yatan nedeni bulmak ve hemen tedavisini gerçekleştirmek için bir sağlık kuruluşundan vakit kaybetmeden yardım istenmelidir. Kusan çocuğun beslenmesinde çok dikkatli olmalı, sabırla ağızdan serum takmış gibi damla damla, lokma lokma, yani her 5 dakikada bir tatlı kaşığı veya bir lokma şeklinde beslemelidir.

ÇOCUKLARLA UÇAK YOLCULUĞU:

Bebek ve çocuklarla uçak yolculuğu tüm anne ve babaları tedirgin eden bir konudur. Küçük bebekler için sakıncalı olduğunu düşünürken, daha büyük çocukları nasıl oyalayabilecekleri endişe yaratır. Uzun yolculuklarda bu endişe daha da artar. İki haftalıktan itibaren küçük bebekler hiçbir sakınca olmaksızın uçakla yolculuk edebilirler. Yedi günden küçük olan bebeklerin uçakla seyahati sakıncalıdır. Prematüre bebekler için ise doktordan danışmalık alınmalıdır. Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabilecekleri için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar seyahat etmemesi daha uygundur.

Uçaktaki basınç değişiklikleri bebek ve çocukları büyüklerden daha çok etkiler. Kulak ağrısına yol açarak bebek ve çocuğun huysuzlaşmasına ve ağlamasına neden olur. O nedenle uçağa binmeden önce serum fizyolojik ile burun içindeki sekresyonlar temizlenerek tıkanıklık giderilmeli, kulak zarına olan basıncı azaltmak ve dengelemek için kalkış ve iniş anında bebekler emzirilmeli yada emzik veya biberon verilmeli, daha büyük çocuklara meyve suyu içirilmeli veya sakız çiğnetilmelidir.

İki yaşından büyük çocuklara yolculuktan bir-iki hafta önce başlanarak yolculuk hakkında bilgi verilmeli, binişten inişe kadar geçen aşamalar defalarca anlatılarak çocuk yolculuğa hazırlanmalıdır. Rahat giysiler giydirilmeli ve yedekleri yanınızda olmalıdır. Bebekler için de yeterince alt bezi ve ıslak mendil bulundurulmalıdır. Bebeğinize evini hatırlatılacak bir eşyayı(battaniye gibi) da yanınıza alabilirsiniz.

Uzun yolculuklarda küçük çocukların huysuzlaşmasını önlemek için doktorunun önereceği hafif bir sakinleştirici ve ağrı giderici verilebilir. Uçuş öncesinde ve uçuş sırasında yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Özellikle uzun uçuşlarda, bebekler susuzluğa yetişkinlerden daha hassastırlar. Uçak yolculuğunda çocuğa sık sık su vermek yararlıdır. Uzun yolculuklarda yüzüne nemlendirici bir krem de sürebilirsiniz. Uçak saatlerinde oluşabilecek gecikmeler ve rötarlar düşünüldüğünde; uçakta verilen yiyecek ve içecekleri yok sayarak, çocukların en sevdikleri içecek ve yiyeceklerden ihtiyaçları kadar bulundurmak akıllıca olacaktır.

ÇOÇUKLARLA OTOBÜS YOLCULUĞU:

Otobüsle yolculuk çocuğu hareketini uzun süreli engelleyeceği için diğer yolculuk araçlarından daha zordur. Çocuğun rahat bir şekilde oturmasını sağlamak için ona da yer alınmalı ve cam kenarı tercih edilmelidir. Böylece dışarı bakarak oyalanması sağlanır. Ani frenlere karşın sıkılan çocuğun otobüs içinde tek başına hareketi engellenmelidir; mevcut ise emniyet kemeri takılmalıdır.

Uzun süre kalabalık bir ortamda diğer kişilerle yolculuk küçük bebek ve çocuklar için enfeksiyon riski taşır. Ayrıca mola yerlerinde yoğun sigara dumanı çocuğu rahatsız edebilir ve bu yerlerde hastalık yapma olasılığı çok yüksektir. Molalarda temiz hava alması, yürümesi ve koşması sağlanmalıdır. Araba tutuyorsa doktorun önereceği bir bulantı giderici ilaç verilebilir. Çocuğun kusmasına karşın hafif gıdalar yedirilmeli; az az ve sık sık sıvı verilmelidir. Çocuğun rahat hareket etmesini sağlayacak, terletmeyecek kıyafetler giydirilmelidir.

ÇOCUKLARLA ARABA YOLCULUĞU:

Kendi aracınızla yolculuk etmek kendiniz ve çocuğunuz açısından en iyi seçenektir. Çocuğun alıştığı ve daha rahat edebileceği bir ortam olup, enfeksiyon kapma riski ve başkalarını rahatsız etmek endişesi de ortadan kalkacaktır. Araba yolculuğu için çocuğun uyku saatlerini seçmeniz uygun olur.

Çocuk yolculuk sırasında mutludur, genellikle uyur, hatta araba durduğu zaman ağlamaya bile başlar. Bebeğinizi rahatça arkaya yerleştirin. Çocuk arkada araba koltuğunda,emniyet kemeri daima takılı olarak oturtulmalı, tek başına bırakılmamalıdır. Eğer çocuk emniyet kemerini takmayı reddederse arabayı çalıştırmayın, emniyet kemerini bağlayıncaya kadar hareket etmeyin. Kapı ve cam emniyet kilidini kapalı tutmalı, çocuğun cam ve kapı ile oynaması engellenmelidir.

Çocuğun terlemesini önleyecek hafif kıyafetler giydirilmeli, aracın ısısı 22 dereceden fazla olmamalıdır. Araç içi sıcaklığın artması çocukta sıcak çarpmasına neden olabilir. Klimanın doğrudan çocuğun yüzüne gelmesinden kaşınılmalı, camlar cereyan yapmayacak ve çocuğun kol ve başını dışarı çıkarmasına engel olacak kadar açılmalıdır. Sıcak havalarda yapılan yolculuklarda çocuğun yeterli sıvı alması sağlanmalıdır. Sık verilen molalar çocuğun sıkılmasını önler ve aracın sık havalandırılması yolculuk için de yararlıdır. Molalarda çocuğunuzu bir saniye bile olsa, arabanın içinde yalnız başına bırakmayınız. Kendi aracınızda çocuğu oyalamak daha kolaydır. Oyuncakların yanı sıra şarkı söylemek, hikaye anlatmak ve toplu oyunlar oynamak gibi aktiviteler çocuğun sıkılmasını önleyecektir.

BAVULUNUZDA BULUNMASI GEREKENLER:

Ateş düşürücü, ağrı kesici bir şurup;

Alerjik bünyeli çocuklar için antialerjik ilaçlar;

İsilik, pişik, güneş yanığı, böcek sokmasına karşı uygun kremler;

Uygun faktörlü (32 faktöre kadar) güneş koruyucu krem ve losyonlar;

Tam donanımlı bir ilkyardım çantası;

Güneş şemsiyesi ve geniş siperlikli şapka;

Sivri sineğe karşı tülden yapılmış cibimlik;

Çocukların kullanabileceği dozda üretilmiş sinek ve böcek ilaçları;

Yüzerken kullanacağı simit, yelek, kolluk vs.

Yazan:

Uzm. Dr.Eliya Benbiçaço
Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
kaynak:http://babyaddress.com
www.holidaybabykw.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...