Pages

3 Haziran 2009 Çarşamba

İkiz bebek annelerinin,"Hayatında neler Değişir"

Bu konuyla arşiv kısmında yazılarım var,bu tarz yazıları okurken,kendi kendime ,yok canım olurmu böyle şey derken,daha sonra gerçekle karşılaşınca,doğruluk payının yüksek olduğunu görüyorsunuz. Aşağıdaki yazıda bana K. gondermişti, sizlerle burdan paylaşayım dedim,ana kaynağını bilmiyorum.

Tek bir çocuğa bakmanın zorluğunu düşünürken belki de ikiz bebeklere gebesiniz veya doğum yaptınız… (İkiz doğurdunuz ve internette bu yazıyı okumaya zaman bulabiliyorsanız sizi şimdiden tebrik ederiz… Çünkü ikiz bebek sahibi olmanın en zor yanı “kendine ait” zaman bulamamaktır)

Bu yazıyı bizce daha doğum yapmadan önce okuyun veya ikiz bebek bekleyenlere önerin. Çünkü Eve geldiğinizde tamamen farklı bir gezegene gelmiş gibi olacaksınız. İşiniz gerçekten zor ama arkadaş veya akrabalarınızın (istemeden, düşüncesizce yaptığı) yorumların da katkısı ile kendinizi daha güç bir durumda hissedebilirsiniz…


Yaşamınızda neler değişecek?

Olası bazı değişiklikleri şimdiden şöyle sayabiliriz:

* Evde düzen, temizlik, dağınıklık konularında hassas iseniz bir süre bu titizliğinizi askıya alın. Çünkü eğer ev işleri de tam olsun kaygınız varsa bu kez ya bebeklerinizi ihmal edeceksiniz ya da hiçbir şeyin tam olmadığını görüp sinirlerinizi bozacaksınız…

* Çok daha az uyumanız gerekecek… Gece bebekleriniz birbiri ardı sıra, bazen de aynı anda uyanacaklar…

* Çok daha fazla para harcamanız gerekecek.(Bez, ıslak mendil vs)

* Bazen bebeklerinizin birine daha az zaman ayırdığınızı görüp üzülecek, belki bundan dolayı kendinizi suçlayacak, hatta bu duygulanımınıza kendiniz bile şaşacaksınız… Bir süre sonra bebekler büyüyünce daha karmaşık duygulara dalacaksınız.

* Yaşadığınız bu gerilimler eşinizle ilişkinize de olumsuz yansıyabilecek (Bazı çalışmalarda çoğul doğumlar sonrasında boşanmaların daha sık olduğu gösterilmiştir)

Unutmayın!
Emzirme ve biberon ile besleme yaklaşık eşit miktarda zamanınızı alır ancak biberon yıkama ve mama hazırlama için harcadığınız zaman ve mama maliyetini göze alın!

Bebeklerinizi aynı anda emzirirseniz daha az zaman harcamış olursunuz. Beslenme saatleri konusunda esnek davranın, katı kuralcı olmayın. Ancak ikiz de olsalar onlar da ayrı birer birey oldukları için aynı anda acıkmayabilirler.

Emzirmeye hangi bebeği hangi memeye tutarak başladığınızı unutmayın. Özellikle aynı anda emzirebiliyorsanız 15–20 dakika sonra bebeklerin yerini değiştirin. Bir sonraki emzirmede bebeklerin bıraktığı meme ile emzirmeye başlayın.

Bebeklerin doymadığını düşünüyorsanız tekrar emzirin! Çünkü süt miktarını belirleyen “Arz-talep kuralı”dır. Ne kadar emerlerse o kadar süt gelir. Emzirme sırasında çok su için çünkü iki bebek aynı anda emdiğinde artan oksitosin hormonunuz sizi çok susatacaktır.

Bebeğinizin yeteri kadar emdiğinden emin olmak için idrar çıkışlarını izleyin: Aynı tekil doğumlarda olduğu gibi, günde 4–5 kez idrar, 2–3 kez kaka çıkışı yeterli beslendiklerini gösterir. Sütün yetip yetmediğinden emin olmuyorsanız kısa aralıklarla kilo kontrolüne götürün.

Bebeğiniz prematüre olarak doğduğu için hastanede kaldıysa süt sağma pompaları ile süt sağıp hastanede beslenmesini sağlayabilirsiniz. Hastanede sadece serum ile besleniyorsa sağılan sütü buzdolabının derin dondurucusunda saklayıp sonra beslemek de mümkün olacaktır.

Ne zaman bitecek? Aslında tüm zamanınızı emzirerek geçirmemelisiniz. Bebekleriniz uyurken mümkünse siz de uyuyun; bunaldığınızda, başta eşiniz olmak üzere, anne (kayınvalide), komşu, akraba, kardeşten oluşan ekibi çağırın. 20 dakikalığına da olsa elinize bir dergi alıp okuyun, uzanın, sokaklarda boş boş da olsa yürüyüp ORTAMDAN UZAKLAŞIN…

Bebeklerin banyosu: İkiz ve üçüzlerin banyosu oldukça zahmetli olabilir. Her birini gün aşırı yıkamak, gün içinde farklı saatlerde yıkamak gibi yöntemler çözüm olabilir. Bebekler büyüyüp desteksiz oturmaya başladıklarında küvete birlikte oturtup yıkamak da çok eğlenceli olacaktır.

Bebeklerin giydirilmesi: Bebeklerin kıyafetlerini ayırt etmek için farklı renkleri tercih etmek bir yöntem olabilirken bazı aileler bebeklerini tamamen aynı giydirmeyi severler. Ancak bebeklerinize 6. aydan itibaren farklı kıyafetler giydirmenizi öneriyoruz. Bu sayede farklı, özel birer birey olduklarını anlamaları daha erken mümkün olacaktır…

Bebeklerin uykusu: İlk aylarda bebekler aynı yatakta yatırılabilir. Aynı tek bebeklerde olduğu gibi ikizler de sırtüstü ve başları yatak başına değmeyecek şekilde yatırılmalıdır. Bebekler büyüdükçe yer azalacak, birbirleri ile temas ettiklerinde bedenleri fazla ısınabilecek, uyanma sıklıkları birbirinden farklı olduğu için birbirlerini uyandırabileceklerdir. Bunun için yatakları ayrılmalıdır.

Zamanla büyüdüklerinde farklı, özgün bir birey olduklarını anlamaları için şunlara dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz:

* İsimleri mümkün olduğu kadar birbirine yakın olmasın(Can ve Cem gibi)
* Çocuklarınıza teker teker isimleri ile seslenin, “İkizleeer” diye çağırmayın.
* Yaşları büyüdükçe giyimlerinin tamamen farklı olmasını sağlayın.
* Kıyafetlerini farklı çekmece ve dolaplarda saklayın.
* Her birine ayrı oyuncak alın, aynı oyuncaktan iki tane değil.
* Doğum günlerinde de farklı hediyeler mümkünse farklı pastalar alın.
* Büyümeleri sırasında ortaya çıkacak farklılıkları; emekleme ve yürüme zamanlarında ve becerilerindeki farklılıkları mümkün olduğu kadar göz ardı edin. Her birinin ayrı bireyler olduğunu ve farklı zamanlarda gelişeceklerini unutmayın. Bu arada şöyle bir avantajınız da olduğunu bilin: aynı anda gelişme göstermesi beklenen bebeklerin birisinde duraklama olduğu taktirde fark edilmesi güç olan müphem problemleri yakalamak da mümkün olacaktır.
* İkizlerin dil gelişimi yaşıtlarından oldukça geri olur. Bu genellikle çoğunun prematüre doğmalarına bağlıdır. Ayrıca kendi aralarında seslerle bile olsa anlaşırlar ve bir dil geliştirirler. Dil gelişiminde yaşıtlarını yakalamaları 4 seneyi bulabilir.
* Doğduklarından beri bir “sosyal grup” teşkil ettikleri için yaşıtlarından daha önce sosyalleşirler ve grup içinde daha rahat davranırlar. Ancak bu sosyalleşme başlangıçta onlar için çok sarsıcıdır. Çünkü daha “her şey benim” psikolojisindelerken oyuncaklarını, anne babalarını, bisikletlerini paylaşmak ve bir çok şeyi sıra ile yapmak zorunda kalırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...