Pages

18 Mayıs 2009 Pazartesi

Annelere “ikiz bebek bakma” reçetesi

İkizlerin doğdukları andan itibaren anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Hepimizin aklına annenin sütünün iki bebeğe birden yetip yetmediği geliyor. Anneler ise tek bebek için sütün yetip yetmeyeceğine ilişkin kaygıyı iki defa yaşıyor. Tıp literatürü sütün iki bebeğe yeteceğini söylese de, anne ikiz bebekten uyarı alırsa ve bebekler de güçlüyse süt oluyor. Ancak bebeklerin kilo alımı yeterli değilse, birtakım takviyelerde bulunmak gerekiyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, 100 ikiz bebek sahibi anneden sadece 3-4 tanesinin sütün yanında besin takviyesine ihtiyaç duymadan bebeğini besleyebildiğini söyledi. (ki doğru,yeterli beslenme ve bol su,süt üretimini artırıyor)

Anne çok yorulduğundan evdeki bakım programının çok iyi organize edilmesi gerektiğine dikkati çeken Dr. Gülnihal Şarman, “Bu yorgunluk da, süt üretimini olumsuz etkiliyor. Annelerin iyi süt alabilmeleri için evde ikiz bebek bakımının planlanması lazım. Biz bu plan için ailelere bazı önerilerde bulunuyoruz.” dedi. (organize olmak şart)

Evde İkiz Bebeklere Bakma Reçetesi:

Çok pratik yemekler hazırlayın.

Hazır yiyecek isteyebileceğiniz yerlerin telefon numaralarını buzdolabına yapıştırın.

İnternetten alışveriş yaparak zamandan kazanabilirsiniz.

Toplu alışveriş yapın.

Annenin dışarı çıkmasına yardımcı olun. Bebeklerin yanında birini bırakın. (gerçekten yeni ikiz annesinin dışarı çıkmaya,kendine zaman ayırmaya çok ihtiyacı var,mutlu anne=mutlu bebekler)

Anne, baba, anneanne, dede, babaanne, hala, teyze gibi bakıma destek olan kişiler ile tıpkı fabrikalardaki gibi vardiya planlaması yapın.(şaka değil,bizimde 4 vardiyamız var :))

İlk 3-4 hafta kayıt defteri tutun. Çünkü bazen hep aynı bebekler besleniyor ve diğer bebek de açlığını gösteremiyor. Bu sebeple beslenme sayıları, adetleri, dışkılama saatleri, idrarları, ağızdan mı yoksa biberon ile beslendikleri mutlaka not edilmeli. (ben not tutmuştum,hangisini ne zaman emzirdim,idrar,kaka zamanları gibi..,daha sonra ikisini aynı anda beslemeye başlamıştım)

Günlük çizelgeleri düzgün ve bilgi atlamadan hazırlamaya çalışın.

İkiz Bebekler İlk 5-6 Ay Birbirini Tanımazlıktan Geliyor! (gerçekten,sanki diğeri yokmuş gibi davranıyorlar :))

İkiz bebeklerin davranışları da aileler arasında günlük sohbetlerin en önemli konuları haline geliyor. Anne-babalar bebekler doğduktan sonraki ilk 5-6 ayda çok şaşırıyorlar; çünkü bebekler birbirini tanımıyor gibi davranıyorlar. Ancak altıncı ve dokuzuncu aylarda saçlarını, kulaklarını keşfediyorlar ve birbirlerini yakalıyorlar. Bir yaşına doğru birbirlerine karşı fazlaca ilgili oluyorlar. Çünkü hiçbir zaman insanın karşılaşmayacağı bir zenginliğe sahipler: Birbirleri. İkiz bebeklerin arasındaki iyi iletişim bir yaşından itibaren güçleniyor, iki yaşında ciddi ekip çalışması haline dönüşüyor. İkiz konuşması denilen ve kendi aralarında kullanıp, sadece kendilerinin anladıkları bir dil geliştiriyorlar.

daha fazlası için kaynak: www.bebek.com

1 yorum:

  1. Merhaba, henuz 15 gunluk ikiz annesiyim. Bir mama bir anne sutu olacak sekilde besliyoruz. Benim icim yine de rahat degil ve mumkun oldugu kadar anne sutu verebilmek istiyorum. Birkac defa ayni anda uyarma amacli birlikte beslemeyi denedim ama sutumun yetmemesinden dolayi devam edemedim. Uyguladiginiz ve bana verebileceginiz ek tavsiye var mi?

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...