Pages

13 Eylül 2008 Cumartesi

Yeni doğanın başlıca özellikleri Nelerdir?


-Doğum sonrası bir süre normal deri renginden daha mor görünebilir.


- Elleri ayakları aylarca soğuk olabilir.


- Solunumu düzensizdir. Dakikada 60ayakın nefes alıp-verdiğini farkedebilirsiniz.


- Cildi kızarık ve pürüzlüdür.


- Kafa bedenine oranla daha büyük görünür. Kafanın şeklinin bozulmuş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum doğum kanalından geçerken oluşabilir. Birkaç günde düzenlenir.


- Kafasında yumuşak kısımlar (bıngıldak) vardır. Sizin fark edebileceğiniz alnın hemen üstündeki iki santim uzunluğunda olan kısım bir yaşına kadar sertleşmiş olur.


- Bebeklerin çoğunda gözyaşı ikinci ayda başlar. Bebeklerin doğumda gözlerini bakterilerden koruma amacıyla damlatılan gümüş nitrat ilk hafta boyunca gözlerde çapaklanmaya neden olur.


- Anneden geçen hormonlar kız ve erkek bebeklerin göğüslerinde şişmeye ve sıkıldığı zaman süt gelmesine yol açar. Göğüslere masaj yapmayın, ellemeyin, sıkmayın.


- Kız bebeklerin genital organları, özellikle vaginayı örten dudaklar şiştir. Ayrıca akıntı ve kanama görünmesi normaldir.


- Erkek bebeklerin yumurtalıklarını örten deri şiş görülebilir, ağrısızdır. Altı-on iki ayda düzelir.


- Erkek bebeklerin %4ünde doğumda testisler henüz inmemiştir. İki yaşına kadar inmezse ameliyat gerekir.


- Penis ucundaki derinin üç yaşına dek geriye doğru çekilememesi normalidir, çekmeye çalışmayın.


- Bacakları ilk 6-12 ay içe kıvrık gibi görülür, normaldir. Ayaklar içe, dışa dönmüş görünebilir. Elle düzeltilebiliyorsa problem yoktur, bebek büyüdükçe düzelecektir.


- Bebek, çevresindeki ısı derecesine uyum sağlayana kadar birkaç hafta elleri ve ayakları soğuk olur. Nefes alışı düzgün değildir ve hızlıdır. Siz dakikada 14-18 nefes alırsınız, bebeğiniz 60. Bu, normaldir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...