Pages

11 Mayıs 2015 Pazartesi

Özel okul mu? Devlet okulu mu?

Uzun uzun liste liste bir şeyler yazmayacağım.
Kısaca şu soruların yanıtlarını bulalım.
Yazalım  bir kağıda puanlayalım , önceliklendirelim.
Hangisi sizin için önemli ise ona göre karar verin.
Sonuçta en kıymetliniz için yaşıyorsunuz bu  gelgitleri kafanızda.

*Öğretmen
*Güvenlik
*Yabancı Dil
*Akademik başarı
*Ekonomik Durum
*Sosyallik
*Mutlu Çocuk
*Okul saat aralığı
*Okul İletişim
*Mesafe


Eğer İstanbul gibi büyük bir şehir de yaşıyorsanız ve çalışan bir anne iseniz, bulunduğunuz şehirde hiç bir akrabanız yok ise, devlet okulu bayağı zorlar sizi.
Ama eğer şanslı iseniz ikamet ettiğiniz yerde iyi bir devlet okulu vardır ve anneanne/babaanne yakında oturuyordur, o zaman hiç düşünmeden ilk seçenek devlet ilkokulu olabilir.
Ya da iyi bir devlet okulu için ikametgah değişikliğine giderim, diyorsanız, yine şanslısınız :)
Aslına ilk şart iyi bir öğretmen, çocukları seven, öğretmeye aşık bir öğretmen bulabilmek. Ahh keşke bütün öğretmenler idealist olsa, en iyi bireyi ben yetiştireceğim, onlara yol göstereceğim diyerek öğretmenliğe dört elle sarılsa.
O zaman hiç birimiz kukumav kuşu gibi böyle sürekli düşünüp düşünüp, karasız kalmayıp, saçı başı yolmazdık.
Eğer iyi bir öğretmene düşmediyseniz, o zaman işte özel ders durumları başlıyor, matamatik, ingilizce vb derler için. Çocuğum birazda sportif olsun diye hafta sonu da basketball/jimnastik gibi kurslara yazdırdınız mı, geriye ne kalıyor?
İşte bu durumda verilen paraya da bakmak gerekiyor. Özel okula vermedim ama bunlarla beraber aynı paraya mı denk geliyor?

Herşeyi öğrensin herşeyi bilsin, hiç bir şeyden geri kalmasın istiyoruz değil mi?
Biraz abartmıyor muyuz? ne dersiniz? Daha dünyadaki 6-7.senelerinde bunların hepsini onlara yüklemek?
Oyun oynayıp , koşturup coşması gerekirken tüm saatlerini bunlarla doldurup sadece sınava endekslemiyor muyuz?
Ve ayrıca tüm bunlar çocukların hepsini aynı kalıba sokmak, aynı düşünce tarzında yetiştirmek.
Belki de geleceğin mucitlerini anne-baba ihtiraslarıımız yüzünden engelliyor muyuz?

Özel okul konusuna  gelince, bütçemi zorlarım, devamını getirebilirim derseniz.
Bütçeme uygun dediğiniz, bütün özel okullarla görüşürün. Okul fiyatına yemek, kırtasiye, kıyafet , sene içinde yapılacak faaliyetlerde ekstra ücret olup olmadığını öğrenin.
Okula gidip konuşmadan, görmeden okulu direkt listeden çıkarmayın. Etraftan duyduğunuz şeylere her zaman itibar etmeyin. Aynı görüşlere sahip olmayabilirsiniz çünkü.
Örneğin; Çocuğunun çok iyi bir liseye girmesini 10 sene önceden isteyen bir ebeveyn ile , sosyal bir çocuk olsun, öğrenirken eğlensin düşüncesinde bir ebeveyn için aynı okul aynı şeyleri ifade etmeyecektir.Bir ebeveyn  için artı olan bir özellik diğer ebeveyn için negatif bir özellik olarak görünebilir.
Sonuçta herkes aynı konuya aynı yerden aynı şekilde bakamaz.
O nedenle kulaktan duyma bilgilere inanmayıp, gidip kendiniz görüşün.

Ve son olarak karar vermeden önce; En kıymetlinize/kıymetlilerinize bir bakın, oynarken seyredin onu/onları. Nasıl ve ne  şekilde mutlu hisseder? Kendi istediğiniz değil onun da  ne isteyebileceğini düşünmeyi unutmayın karar verirken.
Son olarak, şunu söyleyebilirim ki ; çalışan anneye destek olan ne bir devlet okulu, ne de bir özel okul mevcut. Hem maddi anlamda hem de okul saatleri anlamında.

Sevgiler.


resim:google

10 yorum:

 1. Ebebeyn değil ebeveyn olacak. Yazı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba güzel bir yazı olmuş :) Bu arada bloğunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım.Bana da beklerim :)

  http://ataleofbeauty.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. Merhaba güzel bir yazı olmuş :) Bu arada bloğunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım.Bana da beklerim :)

  http://ataleofbeauty.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, bloğunuzu çok beğendim. Böyle bir bloğa sahip olduğunuz için sizi kutluyorum.
  Sizi kendi bloğuma davet etmek isterim. Kiralık Aşk

  İşte Benim Stilim All Star

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba, içerikleriniz için teşekkürler. Blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İyi çalışmalar. http://blogworld.com.tr.ht/

  YanıtlaSil
 6. Typically, carpet needs to be replaced every 10 years or so. Harder surfaces such as wood, tile, and vinyl usually last at least 20 – 25 years. This all depends on your exact circumstances, though. To ensure that your new flooring lasts as long as you intend it to, make sure to purchase from a high-quality manufacturer and go through all the proper steps for maintenance.

  YanıtlaSil
 7. Ramma foundation is a company and a foundation that provide crack repair snow remove and gutter clean service. We are the crack repair foundation in Alberta Edmonton. We provide services like crack repair, gutter clean services, show removal, in short we are the foundation repair in Edmonton. If you are worried about the cracks on your home do not worry we are here to get it repair. If you are worried about snow on your roof, we can remove it. We are here to clean you gutter.

  YanıtlaSil
 8. However, you and I both know, it’s so much easier said than done. I did end up losing all that weight, but I’ll admit that I was terrified about gaining it back, so I started restricting my food intake and doing way too much cardio. And I can’t tell you how many hours I spent starring at a mirror criticizing myself! Unfortunately, I ended up becoming bulimic. fitness with dina

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...